1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 4.3.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Wybory prezydenckie – głosowanie w UK

wybory prezydenckie uk 2020 koronawirusWybory, które wyłonią prezydenta Polski na pięcioletnią kadencję, planowo mają odbyć się w niedzielę, 10 maja. Chęć i sposób ich przeprowadzenia w czasie pandemii koronawirusa, budzi w naszej ojczyźnie wiele kontrowersji. Ambasada RP w Londynie opublikowała dziś informację o głosowaniu w wyborach prezydenckich na terenie UK, również wywołując falę negatywnych komentarzy wśród rodaków na Wyspach.

Najwięcej emocji wywołał m.in. fakt powołania jedynie 10 obwodów głosowania; w tym pięciu w Londynie, po dwa w Manchesterze i Edynburgu oraz jeden w Belfaście. Polacy, komentujący informację na fanpage'u Ambasady, zwracają uwagę, że miejsc do oddania głosów jest po prostu za mało. Mówią również o tym, że aby wrzucić swój głos do urny, w wielu przypadkach trzeba będzie pokonać długą drogę i stać w długiej kolejce:

wybory prezydenckie uk komentarz 1a

wybory prezydenckie uk komentarz 2awybory prezydenckie uk komentarz 3a
Komentujący zauważają również, że Wielka Brytania objęta jest zakazem przemieszczania się oraz innymi wytycznymi związanymi z lockdown, które trudno będzie pogodzić z osobistym pojawieniem się na głosowaniu:
wybory prezydenckie uk komentarz 4awybory prezydenckie uk komentarz 5awybory prezydenckie uk komentarz 6
Odpowiedź na powyższe komentarze niesie sama informacja Ambasady RP o wyborach. Jest niej mowa o tym, że faktycznie wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Należy jednak przypomnieć, iż 6 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat. Proces legislacyjny nie został dotąd zakończony. Ustawa ta – w razie jej wejścia w życie – będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, także dla wyborców przebywających za granicą.

Innymi słowy; obwody wyborcze w UK trzeba było powołać oraz należy teraz przygotować dla nich spis wyborców, aby umożliwić głosowanie, niezależnie od tego, czy, i w jakiej formie się ono odbędzie.

Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma osoba, która:
1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
2. nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
3. nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
4. nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Warunkiem udziału w głosowaniu w obwodzie za granicą jest wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula. Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do niego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW EWYBORY: ewybory.msz.gov.pl bądź do urzędu konsularnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, do dnia 7 maja 2020 r., do godziny 24:00.

Więcej informacji o rejestracji wyborców i głosowaniu w wyborach prezydenckich 2020 za granicą znajduje się tutaj.

wybory prezydenckie uk koronawirus slider

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC