1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 20.7.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Królewski jubileusz 2022 w Bedford

bank holiday jubileusz krolowa ukSiedemdziesiąt lat minęło od momentu wstąpienia królowej Elżbiety II na brytyjski tron. Z okazji platynowego jubileuszu na Wyspach odbędzie się huczne świętowanie na cześć królowej. Potrwa ono aż cztery doby, a to ze względu na otrzymany w prezencie dzień wolny czyli dodatkowy Bank Holiday. Oto, jak świętowanie będzie wyglądać w Bedford.

 

 

 

Platynowy Jubileusz - bank holiday i przebieg uroczystości

W 2020 roku, ówczesny brytyjski minister kultury, Oliver Dowden, postanowił o przeniesieniu zwyczajowego, majowego Spring Bank Holiday na czwartek, 2 czerwca 2022 roku oraz o zarządzeniu kolejnego dnia wolnego w piątek, 3 czerwca. Jeśli dodamy do tego weekend 4-5 czerwca, to otrzymamy aż cztery dni wolne. To pozwoli na godne uczczenie historycznego kamienia milowego; pierwszego platynowego jubileuszu, osiągniętego przez najdłużej panującą w Wielkiej Brytanii monarchinię.

Warto przypomnieć, że cały rok 2022 jest i będzie wypełniony programem specjalnych wydarzeń ku czci Elżbiety II, łączącym tradycyjne widowiska z najnowocześniejszymi technologicznie pokazami, z kulminacją imprez przypadającą właśnie na przedłużony, pierwszy czerwcowy weekend.

Tematem przewodnim uroczystości stanie się panowanie Jej Królewskiej Mości oraz jej wpływ na Wielką Brytanię i cały świat od 1952 roku.

Spektakularnie świętować będzie nie tylko Londyn, ale również inne większe i mniejsze miasta oraz miejscowości w całym UK. Można mieć nadzieję, że wszyscy zbiorą się na tradycyjnych oraz urządzonych z wielką pompą ulicznych fetach.

Plany na platynowy jubileusz zostały opracowywane przez najlepszy zespół kreatywnych umysłów w UK, organizatorów wydarzeń i firm technologicznych. Dzięki temu rozwiązania cyfrowe zostaną użyte w trakcie świętowania w zupełnie nowy, przyciągający uwagę sposób - a program wydarzeń zaangażuje organizacyjnie wiele osób, w tym młodzież ze Wspólnoty Narodów.

Jubileusz stanie się również okazją do uhonorowania specjalnym medalem reprezentantów sił zbrojnych UK, pracowników pogotowania czy służby więziennej.

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl flaga angielska 3

Jubileusz królowej - uroczystości miejskie

Bedford Borough Council zaprasza na uroczyste zapalenie specjalnej latarni na cześć królowej, które odbędzie się w czwartek, 2 czerwca o 21:45 przy Castle Mould. Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne.
W podobny sposób świętować będzie wiele miast i miejscowości w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w Brytyjskich Terytoriach Zamorskich. W sumie będzie to ponad 1500 latarni plus po jednej w stolicach krajów Wspólnoty Narodów.

Puby otwarte dłużej

Dla piwoszy i miłośników angielskich pubów mamy dobrą wiadomość; przez cały długi weekend puby i bary będą otwarte do późnej godziny. Zwyczajowo ich zamknięcie następuje o 23:00, lecz w dniach 2-5 czerwca posiedzimy i pobawimy się w nich aż do godziny 01:00.

Przyjęcia uliczne na 70-lecie panowania królowej

Nie ma porządnego, krajowego świętowania bez znakomitej zabawy w postaci przyjęć ulicznych. W Bedford i okolicach również możemy liczyć na taką właśnie rozrywkę.
Od Addison Close, przez Church Road, Ford End Road, na York Street kończąc - Bedford świętuje w każdy dzień długiego weekendu jubileuszowego. Pełna lista lokalizacji, przy których odbędą się imprezy uliczne, znajduje się pod tym linkiem:
https://www.bedford.gov.uk/leisure-and-culture/arts-and-culture/queens-platinum-jubilee/jubilee-street-parties-list/

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl flaga angielska

Jubileusz królowej - przegląd najciekawszych wydarzeń w Bedford

Można śmiało stwierdzić, że biblioteki miejskie stanęły na wysokości zadania, przygotowując dla najmłodszych i tych nieco starszych całą garść bezpłatnych jubileuszowych atrakcji. Możemy się spodziewać np. przygotowania dekoracji królewskich, jubileuszowych kolorowanek, tworzenia masek z podobizną ulubionych piesków królowej czy strażników królewskich, a także - jak przystało na taką okoliczność - własnoręcznego wykonania pięknych koron.
Więcej informacji o wszystkich atrakcjach w bibliotekach Kempston, Wootton, Bromham, Putnoe, a także w bibliotece centralnej znajdziecie tutaj:
https://www.bedford.gov.uk/leisure-and-culture/arts-and-culture/queens-platinum-jubilee/free-activities-for-children/

Ciekawą atrakcją dla dzieci jest także jubileuszowy szlak i zadanie wytropienia dwunastu koron, ukrytych w różnych lokalizacjach w centrum Bedford. Wystarczy pobrać mapę ze wskazówkami online lub zabrać swoją kopię z The Higgins lub Central Library i zabawa połączona ze spacerem i ruchem na świeżym powietrzu gotowa.
Szczegóły zabawy dostępne są tutaj:
https://bbcdevwebfiles.blob.core.windows.net/webfiles/Leisure%20Parks%20and%20Sport/Arts%20and%20Culture/Jubilee%20Trail.pdf

Platinum Jubilee Craft Activity - to kolejne wydarzenie jubileuszowe dla dzieci. W Higgins Bedford najmłodsi wykonają czapkę lub koronę, w której potem będą mogli pokazać się np. sąsiadom podczas przyjęcia ulicznego. Wydarzenie odbywa się w czwartek i piątek, w godzinach 14:00 - 16:00. Jest bezpłatne i odpowiednie dla dzieci poniżej 12. roku życia (towarzystwo osoby dorosłej jest wymagane).

Natomiast w sobotę, 4 czerwca, w godzinach od 10:00 do 15:30 odbędzie się Jubilee Makers Market. Bedford Markets zaprasza na Queen’s Walk przy Riverside Square.

Bromham postanowiło świętować 70-lecie panowania Elżbiety II organizując... wyścig kaczuszek. I to z nie byle jakimi nagrodami. Pierwsza kaczka na mecie wygra dla właściciela 200 funtów, drugie miejsce zostanie nagrodzone kwotą 75 funtów, a trzecie - 50 funtami. Będą również stoiska, gry i zabawy. Zapraszamy w dniu 2 czerwca, od 12:00 do 16:00.
Więcej szczegółów na: https://bromham-pc.gov.uk/

Na uwagę z całą pewnością zasługuje również festiwal oraz wielokulturowa parada, organizowane przez Queen's Park Community Organisation w sobotę, 4 czerwca. To bezpłatne wydarzenie dla całej rodziny. O jego atrakcjach przeczytacie na plakacie, opublikowanym tutaj:
https://www.facebook.com/QPCOBEDFORD/photos/pcb.3203850666602606/3205678329753173/

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl flaga angielska 2

bank holiday jubileusz krolowa uk slider

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC