1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 20.7.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Motywacja do działania — skąd ją brać?

motywacjaJest końcówka stycznia. Pogoda nas nie rozpieszcza. Do tego sytuacja na świecie nie napawa optymizmem. Dwa dni temu mieliśmy Blue Monday — najbardziej depresyjny dzień w roku. Co prawda sam twórca tego pseudonaukowego terminu prowadzi kampanię obalającą ten mit, ale nie da się ukryć, że nie jest to najlepszy czas w roku.

Oczywiście na pogodę, pandemię i sytuację polityczną wpływu nie mamy, ale na swoje samopoczucie i to jak działamy, już możemy wpłynąć.

Zastanawiasz się pewnie skąd brać motywację do jakiegokolwiek działania, kiedy jedyna rzecz, na jaką masz ochotę, to schować się pod kołdrę i pokazać światu figę (chciałam napisać bardziej dosadnie, ale nie wiem, czy wypada:)), Jeśli na początku roku miałaś/-eś mnóstwo pomysłów, planów, energii, nadziei, a teraz masz totalny spadek motywacji, przeczytaj ten artykuł do końca. Zdaję sobie sprawę, że ten rok jest trochę inny. Jednak mimo wszystko wielu z nas stara się funkcjonować w miarę normalnie. Planowanie wakacji i podróży może nie jest najlepszym pomysłem, przynajmniej w pierwszej połowie roku. Jest jednak wiele innych dziedzin naszego życia, na które mamy realny wpływ i staramy się je planować tak jak zwykle.

Początek roku to zawsze tak zwany motywacyjny haj. Wszyscy nakręceni świeżym startem zaczynamy planować, najlepiej w nowiutkich, czyściutkich planerach i kalendarzach. Jesteśmy mega zmotywowani i ruszamy od 1 stycznia z kopyta. No dobra, może od drugiego, bo pierwszego trochę boli głowa i trudno się skupić. Niektórzy z nas przechodzą na dietę, inni kupują karnet na siłownie, jeszcze inni obiecują sobie, że znajdą nową pracę lub założą własny biznes. I przeważnie na 3-4 tygodnie wystarczą nam tej motywacji. A potem dopada nas szara rzeczywistość i różne problemy, o których nie pomyśleliśmy na etapie planowania. Wiele osób na tym etapie poddaje się, myśląc, że jedyną drogą do sukcesu jest motywacja, a tej w tym momencie totalnie brak.

Co zatem zrobić, aby nie ulec pokusie poddania się? Po pierwsze — motywacja jest przereklamowana. Tak, tak. Wielu osobom wydaje się, że aby działać i realizować swoje cele potrzebują wiecznej motywacji. Niestety tak to nie działa. Zaakceptuj to, że przyjdzie taki moment, że stracisz motywację. I to jest pewne. Tak jak to, że napotkasz kryzysy na drodze do swojego celu, bez względu na to, jak dobrze się przygotowałaś/-eś. Jeśli zaakceptujesz ten fakt i zrozumiesz, że mimo to można nadal działać, jesteś o krok milowy dalej od tych, którzy cały swój plan opierają na motywacji.

  • Zweryfikuj swój cel

Według mnie ogromny wpływ na to, czy kontynuujemy nasze działania, jest dobrze określony cel. Jeśli znasz mój poprzedni artykuł, to wiesz jak to zrobić prawidłowo. Zasadniczo polega to na wybraniu takiego celu, który jest dla ciebie naprawdę ważny, zapisaniu go, ułożeniu planu i zrobieniu harmonogramu działań. To tak w skrócie. Jeśli czujesz, że zbliża się kryzys, wróć do swoich zapisków i przejrzyj je jeszcze raz.

  • Znajdź swoje dlaczego

Wybierając cel na ten rok, zapewne wiesz, dlaczego go chcesz realizować. Dlaczego — jest to według mnie najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać. Jeśli znasz swoje dlaczego, jest to największa motywacja z możliwych. Kiedy czujesz, że ci się nie chce, zaczynasz tracić zapał do realizowania swojego harmonogramu, zadaj sobie właśnie to pytanie. Jeśli wiesz, dlaczego coś robisz, znacznie łatwiej jest kontynuować działanie, nawet jeśli zaczyna brakować motywacji

  • Działanie nie wynika z motywacji, wręcz przeciwnie

Istnieje głęboko zakorzeniony mit o tym, że aby działać, potrzebujemy motywacji. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. To dzięki temu, że zaczniesz działać, pokonywać swoje słabości, poczujesz ogromny zastrzyk “chcenia się”. Być może znasz to uczucie kiedy, mimo iż bardzo ci się nie chciało, poszłaś/poszedłeś biegać. Jestem przekonana, że czułaś/-eś dumę, radość i ogromny wzrost motywacji do tego, aby ten sukces powtórzyć. Czyli to działanie wywołało motywację, a nie odwrotnie.

  • Szukaj motywujących treści, cytatów

Dla wielu osób motywatorem może być jakiś cytat lub książka. Wiele razy zdarzyło mi się złapać ponownie wiatr w żagle po przeczytaniu jakiegoś motto lub fragmentu książki. Często odpowiednie zdania, cytaty pojawiają się w naszym życiu akurat wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Czy zdarzyło Ci się, że scrollując Facebooka trafiłaś/-eś na zdanie, które akurat w tym momencie było dla Ciebie bardzo istotne. Gdyby wyświetliło się ono kilka miesięcy później lub wcześniej być może nie miałoby takiej siły rażenia. Jeśli masz jakieś ulubione cytaty, które pomagają Ci w ruszeniu do przodu, umieść je w widocznym miejscu, aby popatrzeć w chwilach kryzysu.

  • Poszukaj wsparcia

Bardzo pomocne bywa też poszukanie osób, które mają podobny cel do twojego. Zdecydowanie łatwiej jest, kiedy ktoś cię rozumie i może podnieść na duchu, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli chcesz rozkręcić biznes, poszukaj tzw. mastermind, kilku osób, które mają podobny cel i możecie się wzajemnie wspierać, wymieniając doświadczenia i pomysły. Można bez problemu takie grupy znaleźć w internecie. Jeśli są to działania w sferze prywatnej, także internet może być miejscem, gdzie znajdziesz wsparcie.

  • Lista sukcesów - co spowodowało, że wyszło?

Jeśli jeszcze tego nie robisz, to warto sporządzić sobie listę sukcesów. Wpisuj na niej wszystko, czego udało ci się dotychczas dokonać. Kiedy zauważysz, że powoli tracisz ochotę na działanie, spójrz na tę listę i zastanów się, co takiego się stało, że cel został osiągnięty. Co było kluczem do sukcesu? Skoro już znasz odpowiedź, możesz ją wykorzystać do znalezienia motywacji w drodze do swojego nowego celu. Dodatkowo sukcesy z przeszłości bardzo motywują do osiągania ich również w przyszłości.

  • Pracuj nad nawykami

No to teraz to, czego nie lubimy najbardziej — nawyki. Nie sexy i w ogóle nuda? Otóż nie. Nawyki są nam bardzo potrzebne, ponieważ dzięki nim nasz mózg ma więcej przestrzeni do kreatywnego myślenia. Jeśli twoim celem jest np. zdrowe odżywianie, najlepiej będzie, jeśli stanie się to twoim nawykiem. Przeprogramuj swój mózg tak, że zamiast po chipsy sięgniesz w sklepie odruchowo po marchewkę. Temat nawyków jest bardzo złożony i ciekawy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zapraszam na mojego bloga www.niematotamto.com, gdzie znajdziesz dwa artykuły na ich temat.

  • Odpoczywaj i daj sobie prawo do słabości

Pamiętaj, że każdy może się poczuć zmęczony i ciągłe hustle, hustle, hustle na dłuższą metę się nie sprawdza. Każdy potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Jeśli pracujesz za dużo i zbyt intensywnie, organizm upomni się o swoje. Daj sobie prawo do odpoczynku i nie miej poczucia winy. Czasami warto się zatrzymać i spojrzeć na swoje działania z boku. Wyznacz sobie czas na prawdziwy odpoczynek. Nie myśl wtedy o swoim celu, a z pewnością wrócisz do działania ze świeżym spojrzeniem i nowymi pomysłami.

  • Szukaj sposobów a nie powodów

Czasami zdarza się tak, że jeśli napotkamy jakieś trudności, zaczynamy szukać powodu, aby wycofać się ze swojego celu. Zastanów się wtedy, czy ten cel jest dla ciebie naprawdę ważny (czyli punkt nr 2 na naszej liście). Jeśli tak, zacznij szukać sposobów, jak pokonać te trudności, zamiast wyszukiwać powodów do zaniechania działań. Wszyscy mamy tendencję do usprawiedliwiania siebie. W tej sytuacji bądź ze sobą szczera/-y. Pamiętaj, że masz prawo zmienić zdanie. Cel, który był dla ciebie ważny na początku roku, po kilku miesiącach może już nie być taki istotny. Daj sobie prawo do odpuszczenia. Ale zrób to bardzo świadomie, odróżniając sytuację, kiedy naprawdę nie chcesz osiągać swojego celu, od takiej, kiedy rezygnujesz, bo wystąpiły po drodze jakieś trudności. A jak wiesz, one zawsze się pojawiają.

Opisane tu metody można zastosować nie tylko w odniesieniu do celów noworocznych. Są one skuteczne również wtedy, kiedy utkniesz w połowie jakiegoś projektu w ciągu roku.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znajdziesz sposób najbardziej przemawiający do ciebie. I mimo różnych perturbacji po drodze, zapiszesz swój cel na liście sukcesów, aby cię motywował do dalszych osiągnięć w kolejnych latach.

 


agnieszka kowalczyk wojcik
Agnieszka Kowalczyk-Wójcik

Od ponad 5 lat mieszkanka Peterborough. Kilka miesięcy temu założyła bloga poświęconego rozwojowi osobistemu, którym interesuje się od ponad 10 lat. Dzieli się na nim wiedzą i doświadczeniem z zakresu wyznaczania celów, planowania, motywacji, organizacji czasu oraz budowania własnej wartości.

Celem bloga jest inspirowanie czytelników do brania odpowiedzialności za swoje życie i kreowanie własnej przyszłości. Podstawą do zmian jest myślenie w kategorii rozwiązań, a nie wyszukiwanie problemów i usprawiedliwień. Stąd nazwa bloga: Nie ma to tamto! Znajdziesz tam konkretne metody i narzędzia do tego, aby wreszcie przestać narzekać i znaleźć motywację do działania.

 


 

motywacja slider

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC