1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 4.3.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Szefowa MEN w Wielkiej Brytanii – egzaminy A-level z języka polskiego zostaną utrzymane

polska matura ministerPolskie matury w Wielkiej Brytanii (egzaminy A-level z języka polskiego) zostają! – to efekt rozmów Joanny Kluzik-Rostkowskiej z brytyjskimi władzami oświatowymi.

Takie zapewnienie szefowej MEN dał w poniedziałek Nick Gibb – brytyjski wiceminister edukacji (Minister of State for Schools). Spotkanie z nim było jednym z głównych punktów trzydniowej wizyty Joanny Kluzik-Rostkowskiej w Wielkiej Brytanii (20-22 czerwca).

– To bardzo dobra wiadomość. Mamy zapewnienie, że egzamin A-Level z języka polskiego będzie zachowany – powiedziała szefowa MEN tuż po spotkaniu z Nickiem Gibbem. – Do ustalenia pozostaje, jak długo egzamin pozostanie w dotychczasowej formule dwumodułowej, oceniającej tylko umiejętności czytania i pisania, a kiedy, jeśli w ogóle, będzie musiał zostać przygotowany nowy, szerszy egzamin. Będziemy pracować razem z Polską Macierzą Szkolną nad wypracowaniem szczegółów – dodała szefowa MEN.

Joanna Kluzik-Rostkowska już w marcu zwróciła się do swojej brytyjskiej odpowiedniczki – Nicky Morgan z prośbą o rozważenie zachowanie możliwości zdawania języka polskiego na brytyjskiej maturze.
„W angielskim systemie edukacyjnym uczy się ponad 25 tys. polskich dzieci. Oprócz tego polska społeczność zorganizowała ponad sto szkół uzupełniających, prowadzących nauczanie języka polskiego i wiedzy o Polsce. Piętnaście tysięcy polskich dzieci, które do nich uczęszczają, podejmują wielki dodatkowy wysiłek i poświęcają swój wolny czas, by utrzymać więź ze swoją pierwszą ojczyzną. Pozbawianie ich możliwości udokumentowania tej pracy spotkałoby się z wielkim rozczarowaniem” – napisała wówczas Joanna Kluzik-Rostkowska.

Efekt rozmów szefowej MEN to odwrócenie styczniowej decyzji brytyjskich władz o rezygnacji z egzaminu od 2018 r.

W sobotę (20 czerwca), pierwszego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii, szefowa MEN wzięła udział w Wesołym Dniu Polskiego Dziecka w Laxton Hall, zorganizowanym przez Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej. To gromadząca tysiące polskich dzieci z całej Wielkiej Brytanii całodzienna impreza plenerowa z mnóstwem konkursów, zawodów i zabaw.

– Miłych wakacji i uczcie się polskiego. Dziękuje rodzicom i nauczycielom za to, że wkładają tyle wysiłku w waszą naukę języka ojczystego – powiedziała dzieciom Joanna Kluzik-Rostkowska.

W niedzielę (21 czerwca) minister edukacji odwiedziła Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie. Spotkała się także z młodzieżą – kandydatami do A-level z języka polskiego, nauczycielami sobotnich szkół przedmiotów ojczystych, kierownikami szkół i rodzicami. W trakcie spotkania szefowa MEN wręczyła medale KEN zasłużonym polonijnym nauczycielom.

Joanna Kluzik-Rostkowska spotkała się także z przedstawicielami młodej Polonii, zaangażowanej w akcję obrony egzaminów A-level z języka polskiego.

– Dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę, którą wykonujecie – powiedziała minister edukacji. – Kiedy dowiedziałam się, że A-level miałby zostać zniesiony pomyślałam, że to naprawdę zła wiadomość. Dlatego interweniowałam już w marcu. Państwa działania w tej sprawie również zostały dostrzeżone przez brytyjskie władze oświatowe – dodała.

Poniedziałkowe spotkanie z brytyjskim wiceministrem edukacji było ostatnim punktem wizyty.

– Cieszy osiągnięty przez z nas sukces w tej sprawie – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. – W związku z dorastaniem dzieci polskiego pochodzenia, które urodziły się w Wielkiej Brytanii w ostatnim dziesięcioleciu, zainteresowanie zdawaniem języka polskiego na egzaminie maturalnym będzie rosło. Język polski jest dziś czwartym językiem w Unii Europejskiej, więc jestem przekonana, że możliwość uzyskania matury z języka polskiego będzie cenna zarówno dla uczniów polskiego pochodzenia jak i innych narodowości – dodała.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
men.gov.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC