1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 4.3.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

POCZUCIE MIEJSCA

higgins_bedfordW dniu 21 czerwca 2013 roku oddano ponownie we władanie mieszkańcom Bedford i turystom miejsce kultury i wspaniałego wypoczynku, jakim jest Higgins Bedford (połączenie dawnego Cecil Higgins Art Gallery, Bedford Museum i Bedford Gallery). Przekształcona galeria sztuki i muzeum znajduje się w zabytkowych budynkach Browaru Zamkowego i sąsiednim wiktoriańskim domu rodzinnym, zbudowanym przez rodzinę Higgins jeszcze w połowie XIX wieku.

 
Aspiracją Higgins Bedford jest  zgromadzenie światowej sławy kolekcji  sztuki za pomocą najnowszej technologii tzw. wyświetlaczy. Założono, że ​​Higgins Bedford przyciągnie szeroką  gamę ludności  odwiedzających Bedford Borough. Miejsce to stanie się również doskonałym źródłem atrakcji dla lokalnej i okolicznej ludności. Obecnie będzie to  więcej niż galeria sztuki i muzeum. Plany są proste, według opiekunów - będzie to  "centrum" w centrum Bedford, które ma być wykorzystywane jako miejsce wielu atrakcji, w tym na imprezy rodzinne, społeczne funkcje dla lokalnych społeczności, rozmowy i warsztaty.

Podczas otwarcia tego miejsca, burmistrz Bedford -Dave Hodgson - powiedział: "Otwarcie Higgins Bedford jest niezwykle ekscytującym  wydarzeniem w  Bedford.  Pomimo, że sytuacja finansowa  i cięcia budżetowe nie sprzyjają obecnie takim inwestycjom, udało się stworzyć to piękne i jakże potrzebne miejsce.”

Sama  doskonale pamiętam jak głodna kultury i wiedzy historycznej chętnie odwiedzałam ten zakątek Bedford. Za każdym razem fascynowała mnie inność tego miejsca niż w Polsce. Tu muzea są bardziej przychylne i otwarte dla zwiedzającego - kąciki zabaw dla dzieci, eksponaty, które można dotykać czy dostosowanie wystaw dla różnych grup wiekowych, aby babcia, tata i dziecko znalazło  to „coś” dla siebie. „Dlatego zwiedzający w każdym wieku chętnie tu przyjdzie i znajdzie czas, aby  znów cieszyć się tym, co jest w ofercie” - o czym również wspomniał  burmistrz miasta podczas otwarcia.

Robyn Llewellyn, szef Heritage Lottery Fund wschodniej Anglii był kontent, że £ 959,000 dotacji nie poszło na marne.

Również my Polacy, jako jedna z grup narodowościowych, mieliśmy swój wkład w tym dniu dla tego właśnie miejsca ,ponieważ jedną z pierwszych wystaw w odrestaurowanym obiekcie było przedstawienie wyników projektu Sense of Place. Wystawa  ta to kompozycja  dziesięciu  grup społecznych, które pracowały z The Higgins Bedford  w ciągu przebudowy. Polskiej grupie przewodniczył Marcin Stuglik - MiID Project Co-ordinator MiID -MiArt workshops and Sense of place exibition. O godzinie 11.30 uczestnicy tego projektu mogli osobiście pokazać swoje dzieła. Kurator artystów Alex Julyan i Lucy Wilson powiedzieli wówczas, że wystawa ta zbadała „’odpowiedzi' grup  na poczucia ich miejsca ". Wynik pracy można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Należy również wspomnieć, że otwarte Higgins Bedford znajduje się w obszarze Zamku Bedford i centrum miasta. Wokół znajdują się restauracje, bary i sklepy.

Dla zainteresowanych  podaję dokładny adres i godziny otwarcia :

Castle Lane
Bedford
MK40 3XD
t: 01234 718618
f: 01234 718619

e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:
wtorek - sobota: 11.00 – 17.00
niedziela i bank holiday: 14.00 – 17.00
poniedziałek -nieczynne

Możecie również zajrzeć na stronę internetową, gdzie dostępne są informacje o aktualnych wystawach, zajęciach, dostępności dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi, sklepie czy wynajmie zamkowych pokoi. Warto odwiedzić to miejsce - zwłaszcza w nowej odsłonie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

higgins1
Zdjęcie burmistrza przy polskiej ekspozycji, udostępnione przez koordynatora wystawy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC