1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 4.3.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

PREMIUM BONDS

Ponad 41 miliardów funtów kapitału, 23 miliony posiadaczy oraz prawie 1,7 miliona nagród do wygrania co miesiąc, w tym nagroda główna - milion funtów. Czy obligacje premiowe (Premium Bonds) to coś dla Ciebie? Kiedy w 1956 roku premier Harold Macmillan przedstawił w budżecie propozycję nowej formy oszczędzania dla „zwykłych ludzi", nikt nie spodziewał się, że właśnie tworzy się historia. Po ponad 56 latach od powstania Premium Bonds mają się świetnie, a kolejne pokolenia Brytyjczyków lokują w nich swoje oszczędności. Sukces tego unikalnego systemu polega na obietnicy wysokich wygranych zamiast wypłacania regularnego „procentu”. Dodatkowo wszystkie wygrane zwolnione są z podatku.


Premium Bonds - Jak to działa?

Obligacje premiowe to po prostu forma lokaty oszczędnościowej, na którą możesz wpłacać oraz z której możesz wypłacać pieniądze, kiedy chcesz. Co miesiąc wśród wszystkich posiadaczy obligacji losowane są nagrody w wysokości od 25 funtów do miliona funtów. Minimalna inwestycja to 100 funtów (50 funtów, jeśli wpłacasz za pomocą standing order), maksymalna natomiast to 30 tys. funtów. Jeden zainwestowany funt to jedna obligacja (np. 1 000 funtów = 1 000 Premium Bonds), z których każda osobno bierze udział w losowaniu nagród. Można je kupić na stronie internetowej banku National Savings and Investments (NS&I), na każdej poczcie, telefonicznie lub przez wspomniany standing order (regularna wypłata z konta). Twoje obligacje biorą udział we wszystkich.

Podstawowe informacje o Premium Bonds:

 • - Twoje pieniądze są bezpieczne. Nie ryzykujesz utraty wpłaconych pieniędzy, ponieważ obligacje premiowe emituje bank NS&I należący w całości do brytyjskiego Skarbu Państwa (HM Treasury). Rząd gwarantuje całkowite bezpieczeństwo Twoim oszczędnościom (do 85 tys. funtów), zdeponowanym w tym banku.
 • - Kto może je kupić? Uprawniona do zakupu jest każda osoba powyżej 16. roku życia, a rodzice lub dziadkowie mogą kupić Premium Bonds w imieniu dzieci.
 • - Pieniądze z wygranej można ponownie zainwestować w obligacje. Za wygraną możesz automatycznie kupić więcej obligacji, aby mieć większe szanse w kolejnych losowaniach.
 • - Zwycięskie numery losowane są przez komputer. Komputer ma nawet własne imię - ERNIE (Electronic Random Number Indicator Equipment). W procesie losowania wszystkie obligacje mają równe szanse na wygraną, niezależnie od tego, kiedy, gdzie i przez kogo zostały kupione.
 • - Pula nagród to obecnie około 52 milionów funtów miesięcznie czyli 1,5% całego kapitału zainwestowanego w Premium Bonds (ok. 41 miliardów funtów). Wśród prawie 1,7 miliona nagród tylko jedna z nich to milion funtów. Jest także 5 tysięcy nagród powyżej 500 funtów, a reszta to wygrane po 25, 50 i 100 funtów.
 • - Nagrodę można odebrać w dowolnym terminie. Zwycięskie numery są dostępne na stronie NS&I oraz w większości wysokonakładowych gazet. Dopóki NS&I posiada twój aktualny adres, nie musisz sprawdzać, czy wygrałeś, ponieważ w razie wygranej otrzymasz zawiadomienie pocztą. Co ciekawe, ponad 34 miliony funtów z wylosowanych nagród wciąż pozostaje nieodebranych.

Loteria czy inwestycja?

Generalnie, Premium Bonds są jednym i drugim. Twoje oszczędności są bezpieczne, natomiast twój zysk zależy tylko od łaskawości komputera ERNIE. Oszczędzając na lokacie w banku posiadasz pewność otrzymania „procentu” co miesiąc, ale obecne niskie oprocentowanie kont sprawia, że obligacje są ciekawą alternatywą.

Loteria jest jednak tylko loterią i należy pamiętać, że wielkie nagrody, które zawyżają średnią, wygrywane są przez bardzo niewielu, a reszta posiadaczy wygrywa małe kwoty lub nic. Oznacza to, że dla dużej części inwestorów zamiast Premium Bonds korzystniejsza byłaby choćby nisko oprocentowana lokata w banku. Jednak tylko posiadacze obligacji co miesiąc doznają zastrzyku adrenaliny, czekając na ogłoszenie szczęśliwych numerów...

Podsumowanie

O Premium Bonds w UK mówi się raczej dobrze, najczęściej w kontekście wygranych i dużych pieniędzy. W minionych latach przeprowadzono kilka wielkich kampanii reklamowych, w których brytyjskie gwiazdy zachęcały do kupna obligacji, podkreślając, że w ten sposób inwestorzy pomagają budżetowi państwa. Ponadto obligacje premiowe są ciągle jednym z najpopularniejszych prezentów dawanych dzieciom przez rodziców oraz nagrodami w różnych konkursach.

To wszystko sprawia, że oszczędzających w ten sposób stale przybywa, mimo że w ostatnich latach pula z nagrodami wyraźnie zmalała. Z powodu globalnego kryzysu w grudniu 2008 roku NS&I obniżył pulę nagród do 1,5% wywołując protesty zarówno posłów, jak i posiadaczy obligacji.

Po tej zmianie, Twoje szanse na wygranie jakiejkolwiek kwoty wyglądają następująco:

 • - posiadasz 100 obligacji przez 12 miesięcy - 3,28%
 • - posiadasz 1 000 obligacji przez 12 miesięcy - 28,3%
 • - posiadasz 10 000 obligacji przez 12 miesięcy - 96,4%

Na pierwszy rzut oka Premium Bonds wydają się być fantastyczną formą oszczędzania jednak po głębszej analizie można zauważyc kilka wad. Zanim zdecydujesz się na zakup obligacji, spójrz na zestawienie poniżej, które może ułatwić Ci podjęcie decyzji.

PLUSY:

 • - Bezpieczeństwo Twoich oszczędności, gwarantowane przez brytyjski Skarb Państwa.
 • - Nigdy nie tracisz zainwestowanych pieniędzy.
 • - Każda obligacja bierze udział we wszystkich kolejnych losowaniach, nawet jeśli wcześniej już wygrała.
 • - W każdej chwili możesz zrezygnować i wypłacić swoje oszczędności.
 • - Wszystkie wygrane są zwolnione z podatku.
 • - Dreszczyk emocji z powodu kolejnych losowań.

MINUSY:

 • - Wartość obligacji spada przez inflację.
 • - Nie otrzymujesz żadnych wypłat poza wygranymi.
 • - Prawdopodobieństwo wygrania dużych nagród jest niskie.
 • - Minimalna inwestycja to 100 funtów.
 • - Znaczne zmniejszenie puli nagród w ostatnich latach.

Przydatne linki

www.nsandi.com/products/pb – strona banku NS&I, na której możesz dokonać rejestracji, kupować oraz sprzedawać obligacje.

www.nsandi.com/products/pb/haveYouWon – tu możesz sprawdzić wyniki siedmiu ostatnich losowań nagród.

 

Grzegorz Marczuk, „Twój Sukces UK

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC