1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 21.6.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

Rent to Buy – tańsze mieszkanie do wynajęcia a później do kupna

rent to buy peterboroughplBrytyjski minister społeczności i samorządów lokalnych ogłosił wprowadzenie w życie nowego programu, dzięki któremu budowa nowych domów i mieszkań do wynajęcia otrzyma zastrzyk finansowy w wysokości aż 400 milionów funtów. Inicjatywa ma w założeniu wspomóc ciężko pracujące osoby, które najpierw wynajmą nowe lokum po tańszej cenie, aby w czasie odłożyć fundusze na depozyt i finalnie zakupić swoje miejsce zamieszkania. Program nazywa się Rent to Buy.

Skojarzenia z innym funduszem, Help to Buy, są jak najbardziej na miejscu. Help to Buy, również inicjatywa rządowa, pomogła aż 53 tys. gospodarstw domowych w całym kraju w zakupie nieruchomości przy pomocy tylko częściowego depozytu.

Wprowadzony kilka dni temu schemat Rent to Buy idzie o krok dalej i pozwala na większą elastyczność dla ludzi, którzy obecnie pragną korzystnie coś wynająć, oszczędzić na depozyt a następnie kupić nowy (lub inny) dom.

W ramach projektu spółdzielnie mieszkaniowe i inne zainteresowane firmy będą mogły postarać się o uzyskanie swojej części z puli 400 milionów funtów do rozdzielenia w formie taniej pożyczki. Owa pożyczka ma zostać przeznaczona na wybudowanie sumie do 10,000 nowych domów na terenie całego kraju w okresie od 2015 do 2018 roku. Mowa głównie o nieruchomościach jedno- lub dwusypialnianych. Wybudowane miejsca mieszkalne muszą potem zostać wynajęte po preferencyjnych i niższych cenach na okres minimum 7 lat. Tyle czasu, zdaniem pomysłodawców, powinno wystarczyć wynajmującym na zgromadzenie wystarczającego depozytu na kupno własnego domu.

Gdy minie okres 7 lat, obecny wynajmujący otrzyma prawo pierwokupu nieruchomości albo wybór, by przeprowadzić się i kupić inny dom. Może także wynająć inne lokum albo prywatnie, albo ponownie przez spółdzielnię.

Gdy dojdzie do sprzedaży danego miejsca, spółdzielnia otrzyma prawo na wykorzystanie zwrotu z inwestycji na budowę jeszcze większej ilości domów czy mieszkań po preferencyjnej cenie. Jeśli natomiast miejsce znów będzie do wynajęcia – spółdzielnia może poszukać sobie nowych lokatorów na takich samych, jak opisane wyżej, zasadach.

Co ważne, nie ma obaw, że spółdzielnie zaczną np. wynajmować wybudowane mieszkania i domy po cenach zbliżonych lub wyższych od średnich na rynku. Spółdzielnie mają 16 lat na to, aby spłacić zaciągnięte na budowę pożyczki i wymogiem jest, aby wynajem do momentu uregulowania zadłużenia pozostał tani i przystępny dla lokatorów. Kiedy pożyczka zostanie spłacona, wtedy spółdzielnia może np. sprzedać dom lub mieszkanie po odpowiedniej cenie rynkowej.

Połowa przeznaczonej przez rząd w ramach Rent to Buy kwoty 400 milionów funtów zostanie zarezerwowana dla spółdzielni budujących domy i mieszkania w Londynie.

Program Rent to Buy wraz z inicjatywą Help to Buy (kredyt z niskim depozytem) i Right to Buy (gdzie właścicielami stają się lokatorzy mieszkań i domów socjalnych), wchodzą w skład potężnej inicjatywy, na którą rząd przeznaczył w latach 2015-2018 aż 23 biliony funtów. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC