1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 1.4.2020
MIEJSCE REKLAMA  
 
 
 
  SHA baner
 
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
CPC 35H UPRAWNIENIA – KURSY I SZKOLENIA CPC 35H TRENING  UK – 7H – 35 GODZIN LICENCJA CPC – GWARANCJA NAJNIŻSZYCH CEN !!!
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !

Nowe pięciofuntowe banknoty w UK wchodzą do obiegu

banknot 2016 1Pierwsze w historii polimerowe banknoty o nominale 5 funtów, emitowane przez Bank of England, wchodzą dzisiaj do powszechnego obiegu. Wizerunek Sir Winstona Churchilla znalazł się na rewersie banknotów zamiast postaci Elizabeth Fry. Nowy pieniądz jest bezpieczniejszy, wytrzymalszy, odporny na zabrudzenia, wilgoć, a nawet pranie w pralce oraz uzbrojony w szereg unikatowych zabezpieczeń.

Polimerowe pięciofuntowe banknoty powoli zastąpią dotychczasowe papierowe odpowiedniki. Te z kolei będą ważne do maja przyszłego roku – po tej dacie stare pieniądze będzie można bezpłatnie wymienić w Banku Anglii (osobiście bądź za pośrednictwem poczty).

Wizerunek Winstona Churchilla został wybrany nieprzypadkowo. Według Bank of England to osoba, która ukształtowała brytyjskie społeczeństwo oraz jego wartości, będąc mocnym i najprawdopodobniej najbardziej znanym przywódcą kraju, mężem stanu oraz wielkim mówcą.

Na tle banknotu Churchill występuje obok widoku na Westminster i Big Ben. Wskazówki zegara ustawione są na godzinę 15.00 czyli czas, kiedy 13 maja 1940 roku premier Wielkiej Brytanii wygłosił przed Izbą Gmin słynne słowa: "Nie mam nic do ofiarowania prócz krwi, znoju, łez i potu". Ten cytat również znajduje się na banknocie wraz ze zdjęciem Literackiej Nagrody Nobla, którą Churchill otrzymał w 1953 roku za "mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego, jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości".

Dziś do obiegu weszło dokładnie 440 milionów banknotów. Koszt wyprodukowania jednego New Fiver to 7p.Szacuje się, że polimerowe pięciofuntówki będą o dwa i pół razy trwalsze niż te dotychczasowe.

Nowe zabezpieczenia, które mają uchronić banknoty przed ich podrabianiem, obejmują m.in.:
- przezroczyste "okienko" z wizerunkiem królowej i z obwódką zmieniającą kolor z fioletowego na zielony oraz obrazem Elizabeth Tower (Big Ben) wydrukowanym na złotej folii na przedniej stronie banknotu oraz na srebrnej folii na rewersie
- hologram zawierający słowo "Five", zmieniające się w słowo "Pounds", gdy odchyla się banknot
- kolejny hologram, tym razem z koroną, która staje się wielokolorowa i w 3D, gdy odchyla się banknot
- hologram na zielonej folii, przedstawiający napis Blenheim nawiązujący do miejsca urodzenia Churchilla
- seria liter i cyfer pod wizerunkiem królowej Elżbiety II, widoczna pod mikroskopem
- napis "Bank of England" wykonany metodą intaglio


Nowe banknoty są dodatkowo mniejsze oraz lżejsze. Gdy się zużyją, będzie można poddać je procesowi recyklingu.


Zmiany nie ominą także banknotów £10, które od 2017 roku staną się polimerowe z wizerunkiem Jane Austin oraz dwudziestofuntówek, które ozdobi podobizna artysty Josepha Mallorda Williama Turnera od 2020 roku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
CPC 35H UPRAWNIENIA – KURSY I SZKOLENIA CPC 35H TRENING  UK – 7H – 35 GODZIN LICENCJA CPC – GWARANCJA NAJNIŻSZYCH CEN !!!
ABC