1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 25.5.2019
 
 
 
   
  SHA baner
 
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
CPC 35H UPRAWNIENIA – KURSY I SZKOLENIA CPC 35H TRENING  UK – 7H – 35 GODZIN LICENCJA CPC – GWARANCJA NAJNIŻSZYCH CEN !!!
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !

LAPTOP NA ŚWIĘTA

laptop_rezent_swietaWszelakie sklepy kuszą nas promocyjnymi ofertami komputerów. W okresie przedświątecznym zjawisko to zdecydowanie się nasila. Wśród ofert widzianych w reklamach TV lub gazetkach reklamowych, dostarczanych do naszych domów, znaleźć można prawdziwe okazje. Jednak o wiele częściej zdarza się sytuacja, gdy mega oferta okazuje się kompletnym niewypałem. Bardziej doświadczeni użytkownicy zwracają uwagę na detale, jednak nie każdy posiada wiedzę informatyka, by samodzielnie wybrać komputer z parametrami odpowiadającymi naszym potrzebom. Tacy klienci są najbardziej narażeni na zakup sprzętu wypychanego przez sklepy. Jak poznać, czy oferowany sprzęt to naprawdę okazja, czy też jest to czyszczenie magazynów sklepowych?

 
Doradcy w sklepach potrafią sprytnie maskować słabą jakość oferowanych zestawów, na przykład podając, że komputer posiada az 8 GB pamięci RAM, nie precyzując konkretnie jakiej. Niestety trzeba zwracać uwagę na każdy parametr potencjalnego przyszłego komputera, tak aby mógł służyć Ci długo.

Jakie pułapki czyhają na nieostrożnych klientów postaram się przybliżyć w kilku zdaniach.

Od zawsze najpopularniejsze są systemy z rodziny Windows, które radzą sobie świetnie. Laptopy najczęściej sprzedawane są właśnie z OS Microsoft, jako najbardziej uniwersalnym i najlepiej znanym. Mało komu nie jest znane kółeczko start po lewej stronie ekranu – warto jednak wiedzieć, że ostatnia generacja, Windows 8.1, korzysta też z Metro UI, czyli wyglądu kafelkowego. To pomysł optymalizowany pod kątem ekranów dotykowych, niestety dla niektórych zmora lub swietny i szybki dostęp do aplikacji, do których już jesteśmy przyzwyczajeni z naszych smartfonów.

OS X to system w komputerach marki Apple, słynący przede wszystkim ze stabilności i prostoty użycia w każdym aspekcie. Trzeba pamiętać, że komputery z tym systemem są o wiele droższe niż te wyposażone w sysytem Windows.

Jest jeszcze Linux, który producent udostępnia za darmo. Wystarczy zdecydować się na zakup sprzętu bez systemu, a następnie ściągnąć np. jeden z dystrybucji Linuxa, którym jest Ubuntu.

Matryca laptopa jest pierwszym elementem, o którym chcę wspomnieć. Obecnie 95% laptopów jest sprzedawanych z matrycą błyszczącą. Producenci twierdzą, że ma ona lepsze odwzorowanie kolorów, ale jej bardziej niezadawalającą cechą jest powstawanie niesamowicie dużych refleksów od okien i innych źródeł światła, co powoduje duży dyskomfort pracy. Dlatego polecam poszukanie laptopa z matrycą matową, która ma znacznie niższy poziom odbić, a te odbicia które są, są rozmyte.

Procesor jest najważniejszą częścią komputera, zapewniającą mu określoną moc obliczeniową. Nie decydujcie się na cokolwiek poniżej Core i3 lub jego odpowiednika z AMD, CPU z serii A. Jednostki AMD E i Intel Pentium są obecnie zupełnie nierozwojowe i wystarczają do najbardziej podstawowych zadań. Jeśli natomiast chcielibyście obrabiać zdjęcia, montować filmy lub tworzyć muzykę to zdecydowanie polecam procesory klasy Intel Core i5.

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni szukać komputerów o czterordzeniowym procesorze Core i7. Warto też zwrócić uwagę na obecność procesora czwartej generacji, jako że oferują zdecydowanie dłuższy czas pracy na baterii.

Większość laptopów jest wyposażona w kartę graficzną zintegrowaną, dostarczaną przez producenta procesora na tym samym chipie. Do większości podstawowych zadań jest to w zupełności wystarczalne, jednak jeśli potrzebujesz czegoś więcej, sprawdź, czy laptop jest wyposażony w kartę graficzną Radeon lub GeForce o min. 1GB RAM.

Pamięć RAM instalowana nawet w najtańszych laptopach to 4 GB pamięci, co jest rynkowym standardem. RAM służy przede wszystkim do zapewnienia płynnej wielozadaniowej pracy. Przykładowo, 8 GB RAM wystarczy do jednoczesnej pracy w Photoshop i korzystaniu z przeglądarki mającej otwartych nawet kilkadziesiąt kart. Warto zwrócić uwagę na to, żeby można było dołożyć kolejne kości pamięci RAM.

Kupując laptop z HDD, zwróć uwagę na markę dysku i prędkść obrotową. Tu polecam WD lub SEAGATE 7200. Niestety większość dysków to 5400 obrotów na minutę. Jeśli chodzi o pojemność HDD wybierajcie powyżej 320 GB. Filmy w wysokiej rozdzielczości, zdjęcia i inne materiały multimedialne bardzo szybko zapychają naszą  przestrzeń na dysku.

Nowością sa dyski SSD (Solid State Drive) drogie, ale i szybkie, i pozbawione elementów ruchomych. Charakteryzują się szybką pracą, a co za tym idzie bardzo szybkim uruchamianiem się systemu lub szybkim zapisywaniem danych. Można też rozważyć opcję hybrydową tzn. dysk SSD przeznaczyć na system a nośnik HDD do archiwizowania danych.

 

Podsumowanie

Myślę, że ten krótki materiał zaspokoił Waszą podstawową wiedzę na temat „Jaki kupić laptop” - choć temat nie został wyczerpany. Przy tym, co się dzieje na rynku komputerowym, szczegółowa analiza każdego komponentu wymagałaby co najmniej ukończenia studiów informatycznych.

Celem tego materiału jest zwrócenie uwagi na pewne aspekty potrzebne do dokonania samodzielnego i świadomego wyboru laptopa, co pozwoli uniknąć przyszłych rozczarowań i szukania pomocy w lokalnych serwisach bo np. świeżo zakupiony komputer nie chce odtworzyć otrzymanej w prezencie świątecznym gry.

 

Jeśli wciąż macie wątpliwości co do zakupu proszę śmialo dzwonić do naszego serwisu po poradę lub naprawę komputera. 07860276353.

 

serwis komp

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
 
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC