1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 20.4.2024
MIEJSCE REKLAMA 
 
 
 
  SHA baner
 

75-LECIE PORTU LOTNICZEGO LONDON LUTON

No i mamy ostatni tydzień szkoły. Przy okazji rozmyślania o wakacjach przypomniał mi się mój ostatni wyjazd do Polski. Dwadzieścia godzin jazdy samochodem, eurotunelem i cztery godziny koleją. Całe szczęście, że wymyślono samoloty! –myślałam po tej podróży. Nawet klimatyzacja i miłe towarzystwo nie zmuszą mnie do ponownych wyjazdów samochodem. A jeszcze lepiej, że blisko Bedford znajdują się lotniska. Jakieś 40 minut jazdy samochodem lub dwadzieścia minut pociągiem i jesteśmy w Aiport Luton. I tu dochodzę do sedna artykułu. Mało kto wie, że lotnisko to 16 lipca obchodziło swoje 75-lecie.

Co prawda już podczas wojny lotnisko pełniło rolę komercyjnego aerodromu oraz bazy dla 264 Dywizjonu Myśliwców. Było również ważnym ośrodkiem produkcyjnym. To tu firma Percival Aircraft Company zaprojektowała i zbudowała serię samolotów do użytku cywilnego i wojskowego, a wśród nich słynny myśliwiec bombardujący Mosquito „Drewniany cud”, zbudowany na licencji De Havilland Aircraft Company. No cóż, nie byłabym historyczką, gdybym o tym fakcie nie napomknęła.

Samo lotnisko London Luton oficjalnie otwarto 16 lipca 1938r. pod nazwą „Lotnisko Miejskie w Luton”. Otwarcia dokonał sekretarz stanu ds. lotów, wielce szanowny pan Kingsley Wood –bliski współpracownik W. Churchilla, który jak część naszych polityków pełnił różnorakie funkcje w ówczesnym rządzie - od Parlamentarnego Sekretarza w Ministerstwie Zdrowia, poprzez  funkcję poczmistrza generalnego, ministra zdrowia, ministra lotnictwa, Lorda Tajnej Pieczęci, by na koniec swoich rządów zostać Kanclerzem Skarbu. Ale powróćmy do naszego lotniska. London Luton jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Wielkiej Brytanii. Dwa lata temu zajął 4 miejsce w ilości przewiezionych (a właściwie przelatanych) pasażerów. Lotnisko to bezpośrednio zatrudnia ponad 500 osób, a pośrednio - ponad 7000. Obecnie stanowi jedną z najważniejszych sił napędowych regionalnej gospodarki. Wiele osób z naszej miejscowości również znalazło w tym porcie zatrudnienie.

Po wojnie lotnisko było wykorzystywane już tylko w charakterze cywilnym. W roku 1952 otworzono kolejną wieżę kontrolną. W latach 50. i 60. narodziła się myśl o niedrogich wyjazdach wakacyjnych, które łączyły transport i zakwaterowanie w ramach jednego „pakietu”. Te „pakiety” zaś dały początek rozwojowi ogromnego rynku wycieczek zorganizowanych i lotów czarterowych. To właśnie w Luton powstała nowa linia Euravia (w 1962 r.), która w 1964 r. zmieniła nazwę na Britannia Airways, a w 2004 r. (już jako część grupy TUI) na Thomsonfly. Obecnie Thomsonfly jest jedną z największych czarterowych linii lotniczych na świecie, a jej lotniskiem bazowym wciąż pozostaje London Luton. W 1985 r. otwarto nowy budynek terminala międzynarodowego, z którego korzystamy do chwili obecnej. Terminal ten został uroczyście otwarty przez Jego Królewską Wysokość Księcia Walii. Od 1986 r. odbywają się tu loty rejsowe, które generują ponad 70% obrotów tego portu lotniczego.

Powołane w 1991 roku nowe kierownictwo  zainwestowało w infrastrukturę około 30 milionów GBP), co pozwoliło na unowocześnienie wyposażenia portu lotniczego - nową wieżę kontroli lotów, nowe centrum przeładunkowe, rozbudowę i remont terminala pasażerskiego, przygotowanie nowej drogi dojazdowej, rozbudowę parkingu przylegającego do terminala oraz instalację systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie ILS (Instrument Landing System) kategorii 3.

W listopadzie 1999 r. Jej Królewska Wysokość Królowa oraz Jego Królewska Wysokość Książę Edynburga przecięli wstęgi nowego terminalu, w którym jest 60 stanowisk odprawy, supernowoczesne systemy transportu bagażu i informacji o lotach, sklepy, restauracje i bary... choć czasami widząc te tłumy, myślę, że jest ich za mało.

Obecnie z London Luton wylatują rejsowe samoloty tanich linii lotniczych takich, jak: EasyJet, Ryanair, Wizz Air, FlyBe, SkyEurope czy Transavia.com, Aer Lingus, Blue Air, El Al, Thomas Cook, Thomson. Codziennie wykonywanych jest ponad 95 lotów rejsowych do miast w Wielkiej Brytanii i całej Europie.

Ze względu na ogromną ilość pasażerów z Polski, dostępna jest już jakiś czas internetowa informacja dla naszych rodaków w języku ojczystym.

Jeśli spodziewacie się wakacyjnych gości, choć ceny biletów nie są rewelacyjne, a tanie linie lotnicze pozostały już tylko z nazwy, możecie skorzystać bezpośrednio ze stron :

Tabela lotów – odloty: http://www.london-luton.co.uk/pl/flights/
Tabela lotów – przyloty: http://www.london-luton.co.uk/pl/flights/

Gdybyście jednak szukali tańszych biletów innych przewoźników lub wakacyjnej przygody podczas jazdy na docelowe lotnisko podaję poniżej listę pozostałych portów:

Londyn Heathrow
Gibraltar Airport
Londyn – Gatwick
Londyn Stansted - Stansted Airport
Lotnisko Manchester - Manchester Airport
Birmingham Airport
Bristol Airport
Edynburg - Edinburgh Airport
Glasgow International Airport
Liverpool John Lennon Airport
London-City Airport (Londyn)
Southampton International Airport
Port lotniczy Bornemouth

Przecież nie każdy z nas lata z tanim przewoźnikiem. Twardych lądowań życzę i udanych wakacji!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC