1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 21.10.2018
 
 
 
   
  SHA baner
 
Sprzedaż części samochodowych- Skup pojazdów - Złomowanie
Odszkodowania londyn anglia Birmingham
TANIE CPCS KURSY I CSCS SZKOLENIA

Już jest! Przedstawiamy nową jednofuntówkę!

jeden funtDzisiaj do powszechnego obiegu wchodzi nowa moneta o nominale jednego funta. Ta, ponoć najtrudniejsza do podrobienia moneta na świecie, ma nietypowy kształt – jest dwunastokątem. A to nie koniec jej wyjątkowych cech oraz unikatowych zabezpieczeń, które posiada.

To pierwszy raz od trzydziestu lat, kiedy moneta 1-funtowa jest wymieniana. Stało się to konieczne za sprawą coraz sprytniejszych fałszerzy, którzy- według szacunków – zdołali na przestrzeni lat podrobić aż 45 milionów monet.

Dwunastokątna jednofuntówka będzie jednak dla nich ciężkim orzechem do zgryzienia. Już sam kształt monety sprawia, że ciężko ją odwzorować. Dodatkowo, nowy dwukolorowy (bo wykonany z dwóch różnych stopów) pieniądz posiada charakterystyczny wzór, który zachowuje się jak hologram – gdy obracamy monetę, możemy zauważyć albo jedynkę, albo symbol funta. Na obręczy widoczne są małe napisy, prezentujące nominał monety oraz datę jej emisji. Co druga krawędź monety jest natomiast frezowana. Całości zabezpieczeń dopełnia specjalny mechanizm, wbudowany w monetę.

Monetę zdobi wizerunek królowej Elżbiety II oraz symbole Anglii (róża), Walii (por), Szkocji (oset) oraz Północnej Irlandii (koniczyna) "wyrastające" z królewskiego diademu.

Nowy pieniądz jest lżejszy, cieńszy i nieco większy niż obecna, okrągła jednofuntówka.

A skoro już o niej mowa; stare monety utrzymają swoją moc prawną do 15 października 2017 roku. Po tej dacie nie zapłacimy już nimi np. za towar w sklepie, ale będziemy mogli zanieść je do banku i wpłacić na swoje konto lub ewentualnie wymienić.

Firmy w Wielkiej Brytanii zostały odpowiednio wcześniej powiadomione o konieczności dostosowania swoich maszyn (np. kas samoobsługowych, kas biletowych, parkomatów, wózków na monety czy automatów sprzedających) do przyjmowania nowych pieniędzy. Większość wdrożyła odpowiednie zmiany w życie na czas.

Nową monetę w całej okazałości prezentuje poniższy film:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
 DOMPOLSKI BANER
TANIE CPCS KURSY I CSCS SZKOLENIA
ABC