1 funt szterling = PLN
Pogoda w Bedford
Bedford
+13°C
Dzisiaj jest: 17.7.2019
 
 
 
MIEJSCE REKLAMA  Plumb Care banner 170x200
 
 
 
  SHA baner
 
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
CPC 35H UPRAWNIENIA – KURSY I SZKOLENIA CPC 35H TRENING UK – 7H – 35 GODZIN LICENCJA CPC – GWARANCJA NAJNIŻSZYCH CEN !!!
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !

Artykuły

Filtr
 • WALENTYNKI

  ImageŚwięto wywodzi się z kultury anglosaskiej, ma ponad pięciowiekową tradycję, a święty Walenty patronuje mu od około XV wieku.
  Dlaczego w tym dniu, a patrona chorych na epilepsję i choroby umysłowe obrano także patronem zakochanych?

  Może dlatego, że stan uczuciowy zakochanych niezależnie od ilorazu inteligencji, płci i wieku chwilami przypomina umysłową chorobę?
  Być może ma też symboliczny związek z okresem godowym ptaków łączących się w pary, który na Wyspach Brytyjskich przypada na ten właśnie czas? Para gołębi przecież także stała się symbolem zakochanych.

  Etymologii doszukiwać się należy w pasterskim rzymskim święcie Lupercalia, obchodzonym w dniach 14 i 15 lutego, kiedy to kapłani Fauna, Luperkowie (Luperci), w grocie, w której wilczyca wychowała legendarnych założycieli Rzymu, Remusa i Romulusa, składali Faunowi ofiarę, poświęcając kozę na znak płodności i psa na znak oczyszczenia.
  Atrybuty kozy, a raczej jej męskiego przedstawiciela, znanego z demonstrowania swej siły seksualnej przypisano bogowi płodności i patronowi pasterzy - Faunowi.
  Rzemyki z pociętej koziej skóry zanurzano w jej krwi, ich dotyk miał zapewniać płodność i urodzaj.
  Wokół Palatynu odbywał się wyścig dwóch męskich drużyn, w którym młodzi zawodnicy odziani w skóry poświęconych kóz, biegnąc chłostali widzów ich skrawkami.
  Dotknięcie takim skrawkiem kobiety miało sprawić, że wkrótce stanie się matką, co jest ukoronowaniem ludzkiego związku.
  Kobiety swoje wypisane imiona wrzucały do urny. Mężczyźni losowali je i odszukiwali kobiety ku chwale Fauna i w wiadomym celu.
  (Jak z tego wynika, juz w starożytności znane były "randki w ciemno":-) a w początkowym okresie nierzadkie w czasie tych świąt były też dzikie pogonie za kobietami).
  Rozwiązłości obyczajów kres położył cesarz rzymski Oktawian August, nakazując przedmałżeńską wstrzemięźliwość, ogłaszając trwałość związku małżeńskiego i zabraniając prostytucji, a za złamanie nakazu wstrzemięźliwości dla przykładu karząc swoją rodzoną córkę i wnuczkę zesłaniem na bezludną wyspę.
  Lupercalia pod taką presją zmieniły charakter, ich patronką stała się Junona (February Juno), opiekunka kobiet, seksualnego pożycia i macierzyństwa, której czczenie przypadało na 15 lutego.
  W tym dniu natchnieni miłością młodzieńcy okazywali uczucia swoim wybrankom wypisując ich imiona a następnie podrzucając pod domostwa i w tym można upatrywać początków zwyczaju obdarowywania osób ukochanych dedykowanymi prezencikami.
  Chrześcijaństwo z rozmysłem zezwalało na kultywowanie zakorzenionych obyczajów, starając się zaadaptować wiele świąt do swoich potrzeb, by integracja z pogańską społecznością odbywała się płynniej. Święto pasterzy zachowano, przypisując mu nowego ale równie ważnego i silnego patrona. Został nim święty Walenty (valentulus - ten silny).
  Patronat przypisuje się dwóm świętym:
  Kapłanowi Walentemu który za panowania cesarza Klaudiusza II Gota został skazany na śmierć za udzielanie narzeczonym ślubu chrześcijańskiego wbrew edyktowi cesarskiemu i stracony w dniu 14 lutego.
  Legenda głosi, że zaprzyjaźniwszy się z córką więziennego strażnika pokochał ją, a idąc na śmierć, pozostawił jej na pożegnanie liść o kształcie serca podpisany "Od twojego Walentego".
  Drugim Walentym był biskup miasta Terni w Umbrii, za panowania cesarza Aureliana znany z krzewienia chrześcijańskiej wiary wśród Rzymian, który jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką, a stracony został podczas prześladowań chrześcijan.
  Nad jego grobem w Termii powstała Bazylika Flamińska stając się miejscem licznych pielgrzymek. Znajduje się w niej srebrny relikwiarz kryjący szczątki świętego i opatrzony napisem "Święty Walenty, patron miłości".
  (Istnieją tez hipotezy, że papież Juliusz I w IV w. wzniósł grobowiec innemu Walentemu, fundatorowi bazyliki przy rzymskiej via Flaminia, a tylko legenda przypisała jego pochodzenie biskupowi z Terni)
  Według legend obie postaci wśród innych przymiotów posiadały też moc uzdrawiania chorych, być może i to ma związek z imieniem Walenty (Vale - bądĽ zdrów, valetinis - choroba, valetudinarium - szpital) niewykluczone jednak, że chodzi o tę samą postać.

  W dniu świętego Walentego wyrażanie uczuć ma charakter świąteczny, a zwyczaj choć przypisywany głównie zakochanym, obejmuje okazywanie ich także osobom tej samej płci a kochanym.
  Drobne symboliczne prezenciki zwane Walentynkami ofiarowuje się zwykle anonimowo, na pamiątke legendy podpisując jedynie "Twój Walenty" czy "Twoja Walentynka".

  W czasach rycerstwa i wiekach średnich wykształcały się piękne tradycje i symbole Dnia zakochanych, łączone elementami różnych kultur, barwne i oryginalne.
  Czasy się zmieniły, ale część tradycji przetrwała. Kypidynek przeszywający serca strzałą miłości nadal króluje wśród atrybutów w kolorach złota i czerwieni, choć przytłoczony nieco lukrowanym różem i ilością kiczowatych gadżetów masowej produkcji, a finezyjne walentynki - madrygały miłosne zdobione przepięknymi malowidłami, (a nawet klejnocikami) składane w przemyślny sposób zastąpiły dziś tandetne kartki i SMS-y o prymitywnych, czasem wręcz obscenicznych treściach.
  Niemniej sama idea Święta Zakochanych (a może kochających?) jest sympatyczna.
  Może tylko kolejnego zezowatego pluszaka z uczepionym plastikowym serduszkiem warto zamienić na urodziwy owoc czy jedną pąsową różę, a kiczowatą kartkę czy SMS'a zastąpić prawdziwą poezją?
  I chociaż wartości uniwersalne jakimi są miłość i przyjaźń pielęgnować należy stale, bez szukania pretekstu dla słowa "kocham", dlaczego nie zaakceptować dnia okazywania uczuć?
  Wszak łakną ich wszyscy, niezależnie kto i w jakim dniu im patronuje.
 • koncert

  ImageZAPRASZAMY NA KONCERT

  Piotr Nagiel urodził się 25 września 1962 roku w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził na Ochocie. Jako dziecko bardzo interesował się muzyką i sportem. W wieku ośmiu lat trenował skoki do wody w Pałacu Młodzieży i piłkę nożną w warszawskiej Gwardii. Jako 14-latek założył z kolegami z klasy swój pierwszy zespół o nazwie „Soki Szczot Band", zainspirowany twórczością The Beatles i Deep Purple. 

  W 1978 roku wystąpił po raz pierwszy na przeglądzie piosenki amatorskiej w warszawskim klubie „Dedal" z zespołem „Nokaut".Trzykrotnie brał udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki (OMPP) dochodząc do półfinałów z zespołem „Sel-si" i „Kama-X".Z zespołem „Kama-X", który powstał w 1983 roku, Piotr Nagiel występował aż do 1996 roku (12 lat). Zespół występował wielokrotnie na wszelkiego rodzaju koncertach organizowanych przez Stołeczną Estradę oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzowe (PSJ). Zespół dwukrotnie wystąpił w młodzieżowym programie „Luz" w TVP1 z utworem „Skazaniec" i „Powiedz mi".

  W 1993 roku Piotr Nagiel z zespołem „Kama-X" wydał płytę „Na drzewie" (Polskie Nagrania) i tego samego roku wygrał  Listę Przebojów Radia Dla Ciebie utworem „Płacz". Rok później nakręcono teledysk do tej piosenki dla telewizyjnej „Muzycznej Jedynki".

  Od 1994 roku zespół związał się z warszawskim klubem „Stodoła". Koncertował z zespołami takimi jak „Kult", „Collage", „Vader", „Oddział Zamknięty", „Wilki", „Syndia", „Sapo", „Closterkeller".

  W 1996 roku zespół z Piotrem Nagielem w studiu „S4" z realizatorem Leszkiem Kamińskim nagrał materiał na drugą płytę, która nigdy nie ujrzała światła dziennego.W sierpniu 1996 roku odbył się ostatni koncert zespołu „Rock na molo" przy festiwalu w Sopocie.W 1998 roku odbył się pierwszy koncert Piotra Nagiela w Stodole, promujący jego solową płytę „Każdy z Nas".

  Od 1999 roku Piotr Nagiel współpracował z Krzysztofem Jaryczewskim Oddział Zamknięty, zakładając duet „Tu i Teraz". Owocem tej współpracy był program profilaktyczny dla młodzieży pt. "Dopóki Masz Wybór" wystawiany w szkołach na terenie całego kraju. Rok później ukazała się płyta o tym samym tytule („Dopóki Masz Wybór", 2000r) na której gościnnie wystąpili: Beata Kozidrak, Halinka Młynkova, Mieczysław Szcześniak, Artur Gadowski, Andrzej Krzywy i Zbigniew Hołdys. Płyta wydana została przy współudziale Biura ds. Narkomanii i Polskiej Agencji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

  W 2001 roku program „Dopóki Masz Wybór" został nagrany i wyemitowany przez TVP.W 2003 roku Piotr Nagiel założył zespół STO%(www.stoprocent.org). Zespół jest ciepło przyjmowany przez ludzi w całej Polsce.

  Obecnie Piotr Nagiel współpracuje z Agencją Artystyczną „SERENITY". Poza muzyką i koncertami ze STO%, wystawia programy profilaktyczne o tematyce uzależnień i przemocy w szkołach na terenie całego kraju.

  Koncert odbędzie się 31 stycznia 2009 w Domu Polskim w Northampton przy Craven Street, NN1 3EZ o godz.15. Cena biletu to 7 funtów. Bilety można zamawiać pod adresem internetowym - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">'+addy_text76126+'<\/a>'; //--> lub pod num 07737769746. Liczba biletów ograniczona.

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
 
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC